DUYURULAR

İZMİR KEY KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN SERTİFİKA SEVİNCİ


Haziran

10

2021

İzmi̇r KEY Koleji̇ Ortaokulu öğrenci̇leri̇ni̇n 2. etwi̇nni̇ng projesi̇ serti̇fi̇ka sevi̇nci̇

İzmir Key Koleji

İzmir KEY Koleji Ortaokulu öğrencilerimiz bu yıl İngilizce öğretmenleri Misket Köksal’ın rehberliğinde adı “ACE (ACTIVE CREATIVE ENGLISH) CLASS” yani “AKTİF YARATICI İNGİLİZCE SINIFI”olan 2. eTwinning projelerini de başarıyla bitirmiş olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşarken başarılarını sertifika ödülüyle de taçlandırdılar.

Çok severek ve eğlenirken öğrenerek yaptığımız projemizi, 3’ü Türkiye’den 15’i Avrupa’dan (Gürcistan, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Ukrayna, Hırvatistan, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Fransa ve Polonya) olmak üzere toplam 18 okuldan 18 öğretmen ve 88 öğrenciyle birlikte yürüttük.

Bu projemizde amacımız; öğrencilerimizin hem teknolojik yeterliliklerini geliştirerek dijital vatandaş olmalarına katkıda bulunarak web 2 araçlarını bütün derslerde ve hayatlarında kullanmalarını sağlamak hem de öğrencilerimizin İngilizce okuma yazma dinleme ve konuşma becerilerini geliştirebilmelerini sağlamaktı. Öğrencilerimiz projemiz boyunca birçok kez çevrimiçi toplanarak Avrupalı proje arkadaşlarıyla bol bol İngilizce konuşma fırsatı buldular.

Projemiz süresince videolarla okulumuzu, şehrimizi (İzmir) ve ülkemizi yabancı ortaklarımıza tanıtma fırsatımız oldu.. Öğrencilerimiz Avrupalı arkadaşlarını daha da iyi tanıyabilmek için onların ülkelerini tanıtan videolar da hazırladılar. Öğrencilerimiz kendilerinin İngilizce tanıtımını da videoyla yaptı.

Canva uygulamasıyla poster ve logo dizaynı yaptılar. Düzenlenen okullar arası poster ve logo yarışmasında okulumuz öğrencilerinin yaptığı çalışması birinci seçildi.

Daha güvenli internet gününde öğrencilerimizin bu konudaki farkındalığını artırmak için güvenli internet kullanım kuralları sloganları hazırladık ve onlarla pano yaptık.

Öğrencilerimiz birbirlerine şehirlerinin ve ülkelerinin tarihi ve turistik yerlerini anlatan birbirinden güzel İngilizce kartlar yazdılar ve kendi elleriyle birbirlerine ülke ve yaşadıkları şehirlerini tanıtan kitap ayraçları yaptılar.

Ülkemizin geleneksel yemeklerini de bizzat yaparak ve yaparken her aşamasını videoya çekerek yabancı arkadaşlarının da yemeklerimizi öğrenip yaparak tatmasını sağladılar. Yaptıkları yemekler arasında zeytinyağlı yaprak sarması, kısır, menemen, şakşuka ve çiğköfte vardı. Yemeklerini okula da getirerek arkadaşlarına tattırıp beğenip beğenmediklerini sordular. Hepsi de nefis olmuştu ve çok beğenildi. Bu etkinliğimizin sonunda bütün öğrencilerimizin yaptığı yemek tarifleriyle uluslar arası bir yemek kitabı oluşturduk.

Öğrencilerimizin yaptığı diğer bir etkinlik de geçen yaz tatilindeki seyahatlerini orada çektikleri resimleri ve oradan aldıkları hediyelik eşyaları da aksesuar olarak kullanarak yine çok güzel videolarla arkadaşlarına İngilizce anlatmalarıydı.

Öğrencilerimiz son olarak da karışık ülke takımlarına ayrılarak ülkelerinin ve yaşadıkları şehirlerinin harflerini kullanarak akrostiş şiirler yazıp onları da bir kitap haline getirdiler.

Değerli okul müdürümüz Öznur Avanoğlu projelerimize katılan öğrencilerimizin İngilizce konuşmak konusunda kendilerine olan güvenlerinin arttığını ve artık çekinmeden İngilizce konuşabildiklerini söyledi. Öğrencilerimiz proje yapmanın kendilerine kazandırdığı şeyleri gördükleri için eğitim hayatları boyunca eğitimlerini proje tabanlı olarak sürdürmek istiyorlar dedi.

Nasıl yardımcı olabiliriz?