DUYURULAR

İZMİR KEY KOLEJİ ETWINNING PROJESİ


Mayıs

11

2021

İzmir Key Koleji̇ ortaokul öğrenci̇leri̇ “MY DREAM JOB” etwinning projeleri̇ni̇ başarıyla tamamladı

İzmir Key Koleji

Torbalı Özel Küresel Eğitim Yaklaşımı Ortaokulu İngilizce öğretmeni Misket Köksal’ın kurucularından olduğu “My Dream Job” yani “Hayalimdeki Meslek” 10 Türk ve 13 Avrupalı (1 İtalyan, 1 Polonyalı, 1 Ukraynalı, 1 Kuzey Makedonyalı, 1 Azerbeycanlı, 1 Sırbistanlı,1 Moldovalı, 1 Hırvatislanlı, 2 Gürcistanlı ve 3 Romanyalı) okul öğretmeninin ve 140 öğrencinin katıldığı uluslararası bir eTwinning projesi.

Torbalı Özel Küresel Eğitim Yaklaşımı Ortaokulu öğrencilerinden Su Çankaya, Ahmet Akman, Nisagül Çavuş, Kerem Erbaş, Mukaddes Özbek, Ela Altun, Umut Eşiyok ve Ilgın Savran’ın çok keyifle yaptıkları “My Dream Job” eTwinning projesinin son toplantısında proje arkadaşları birbirlerine veda ederken projedeki birbirinden güzel etkinliklere doyamadıklarını ve yeni projelerde tekrar buluşmak istediklerini dile getirdiler. Projenin hem İngilizcelerini hem de teknolojik bilgilerini yani 21.yüzyılın bir gereği olan dijital yeterliklerini geliştirdiğini söylediler.

Projemizin amacı öğrencilerimizin başta mesleklerle ilgili İngilizce kelimeler olmak üzere genel anlamda İngilizcelerini geliştirerek hayallerindeki mesleği akıcı bir şekilde anlatabilmelerini sağlamak ve onlarda farkındalık yaratarak ilerde kendilerine en uygun mesleği seçebilmelerini sağlamaktı. Çeşitli web 2 araçlarını kullanarak birbirinden güzel etkinlikler yaptılar ve bunları İngilizce derslerinde kullanarak derslere daha fazla motive oldular. Proje başında yapılan afiş ve logo yarışmasında okulumuz öğrencileri her iki dalda da birinci olarak birincilik sertifikalarını aldılar.

Proje aktivitelerine önce resimli ve sesli İngilizce meslekler sözlüğü hazırlayarak başladılar. Sonra birbirlerine kendi dillerinde meslekleri öğrettiler ve hatıra olması amacıyla birbirlerine hediye etmek için meslekler konulu kitap ayraçları yaptılar. Daha sonra çeşitli meslekleri tanımlayan akrostiş şiirler yazdılar ve mesleklerle ilgili bulmacalar, quiz showlar ve kelime oyunları hazırladılar. Kız öğrencilerimiz dünya kadınlar gününde dünyaca ünlü kadınları canlandırarak tanıttılar. Son olarak hastanede geçen ilginç ve komik doktor hasta diyaloglarından oluşan çizgi hikaye kitabı yarattılar. Bütün çalışmalarını sanal olarak da sergileyecekler. Hepinizi sanal sergimize bekliyoruz.

Öğrencilerimiz projedeki aktiviteleri işbirliği içinde yaratıcılıklarını kullanarak, yaparken yaşayarak öğrenerek ve eğlenerek gerçekleştirdiler. İngilizcelerini pekiştirerek daha kalıcı hale getirdiler. Projemizin en önemli amaçlarından biri de öğrencilerimizin İngilizce öğrenirken konuşma, dinleme, yazma ve okuma gibi temel dil becerilerini geliştirmekti. Proje sonunda amaçlarımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşadık. Değerli ortaokul müdüremiz Öznur Avanoğlu ve öğretmenimiz Misket Köksal projemize katılan sevgili öğrencilerimize başarı belgelerini verirken mutlu ve gururluydular. Öğrencilerimizi tebrik ediyor ve daha nice eTwinning projelerine ve daha büyük başarılara diyoruz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?